ATTRACTIONS


FIESTA ASIA STREET FAIR HIGHLIGHTS!
 
10 -11am
Yoga Swarga Flash Mob

1pm
Fiesta Asia Moves Flash Mob + Welcoming Ceremony

1:30pm
Fiesta Asia Cultural Parade

4pm
Chang Garden Happy Hour

ALL DAY FUN & HAPPENINGS !
CULTURAL STAGE

Asian American Lead
Balaji Music Academy
Bombay Beats
Chin Hamaya Cultural Center
Dhiyan Punjab Diyan
Dhoonya Dance
Embassy of Nepal
Fairfax Chinese Dance Troupe
Fairfax HS VSA
Kababayan Inc/Fil-Am Heritage Dance Ensemble
GGSF Tabla Performance
Hakka Association
Halau Hula O Ke Anuenue Punahele
Hui O Kapua Ilima
Hulala
Kardelen Turkish Dance Ensemble
Konark Dance School
Mongolian Dance Ensemble
Natananjali School of Dance
Natyabhoomi School of Dance
Silkroad Dance Company
Tepua Hio Hio
Thai Youth Group
Whratnala USA
Yellow River Art Ensemble
MUSIC STAGE

Amanda Lee
 
Atoms Apart
Camels That Ride
Chip Han
Euphonism
Gus Alzona's Trademark Band
Ivy Rose
JUR
Melissa Ali + The Barely Theirs
Paper Doll
Radio Rahim
Rooftop Pursuit
Saving Thomas
SickBoi

SNRG
Soulcraft
The Parliament
Trip Seven
MARTIAL ARTS STAGE

Akal Gatka Akhara
Hapmudo (YSL Hapmudo Studios of Annandale)
Hung Tao Choy Mei
iTiger Tae Kwon Do Academy
Jow Ga Shaolin Institute
Northeast Tae Kwon Do
O-mei Wushu
Osma Muay Thai
San Yama Bushi & Combination Goju
Shaolin Temple USA
Silat Gayong Int. USA
Ten Shin Ichi Ryu
Ultimate Escrima
US Chinese Wu Shu Institute
World Championship Tae Kwon Do
Wu Shen Tao Health & Martial Arts
COOKING DEMOS

10.30 - 11.45pm
KOREAN CHEF -Young a Byeon Lee
12.00 -1.00pm
CAMBODIAN DEMO PHILLIP KEITH
2.30 - 4. 30pm
VIETNAMESE CHEF - MICHAEL BAO
4.45 - 5.45pm
FILIPINO CHEF - EVELYN  BUNOAN
6.00-6.45pm
TAIWANESE DEMO - MR. LIANG
INTERACTIVE DANCE

10.45am- 11.15am
Tinikling Bamboo Dance Lessons
11.30am -12pm
Bollywood Flash Mob Dance Lessons
12.15pm - 12.45pm
Hawaiian Flash Mob Dance Lessons
2.30pm -3.00pm
Tinikling Bamboo Dance Lessons
3.15pm -3.45pm
Indian Folk Dance Lessons
4.00pm - 5.00pm
Okinawan Drumming Lessons
5.15pm - 5.45pm
Hawaiian Hula Lessons
5.45pm -6.30pm
Tinikling Bamboo Dance Lessons
KIDDIZ COOL LOUNGE

Peeps Giveaways
Art & Crafts
Story Telling
Photo with Costumed Character
Coloring Chomel Contest
Asian Name Writing
Turban Tying Lessons
Origami
Saree Tying Lessons
Mancala Games
Face Painting
Glitter Tattoo
Henna Painting
Balloon Artist
Rice Play Dough
Textile Weaving
Chalk the Walk!
Strike the Gong!
MIDDLE EASTERN STAGE

Al Massraweya
Anna Skibinsky
Asala
Barakaat
Basema
Belladonna & Bohemian Bellydance Students
Born to Dance
Dahlia
Egyptian Sun Productions
Isabel
Kardelen Turkish Dance Ensemble
Margret Gouge
Masala Movements
Meklena & Tananeen Tribal
Meridian Dance Company
Noor-Jihan
Patty Haley
Sahara Dance
Shadiyah
Shawkat Sayyad & Nazira
The Calmes Triplets
Undine Shoop
Zaira al Zahara